Thorn Luminaires Bollard LED 14W 4K 583lm Semi-Opal Anti-UV Polycarbonate Aluminum Powder Coated Grey 150mm IP65
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3607640188029
|
|---|---|
| SKU |
THN96262143
|
| Brand |
Thorn
|
| Range Name |
D-CO LED
|
| Product Type |
Luminaires Bollard
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 96262143 |
| Average Lamp Life | 50000 hrs |
| Ballast Type | 1 x EL2 |
| Colour | Powder Coated Grey |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diameter | 150 mm |
| Diffuser Type | Semi-Opal Anti-UV Polycarbonate |
| Height | 1000 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 583 lm |
| Material | Aluminium |
| Power Factor | 0.97 |
| Temperature | 50 deg C |
| Wattage | 14 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!