Terasaki TemBreak Pro Moulded Case Circuit Breaker 400A 50kA 3P 24-690VAC/250VDC 252-400A Thermal Magnetic Trip
Description
Key Specifications
| SKU |
TERP400N3400TM
|
|---|---|
| Brand |
Terasaki
|
| Range Name |
TemBreak Pro
|
| Product Type |
MCCBs
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | P400N3400TM |
| Height | 260 mm |
| Depth | 151 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Frame Type | 400 AF |
| Current | 400 Amp |
| Interrupt Capacity | 50 kA |
| Magnetic Setting | 2000-4000 Amp |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | Panel |
| Temperature | -5 to 70 deg C |
| Terminal Type | Bolt |
| Thermal Setting | 252-400 Amp |
| Voltage | 24-690 Volt AC/250 Volt DC |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Width | 140 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!