Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.18kW 1Ph 240V D63 Frame Flange Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
TEO134/0.18MV4
|
|---|---|
| Brand |
Teco
|
| Range Name |
Monarch Single Phase
|
| Product Type |
Motors SCIM
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 134/0.18MV4 |
| Bearing Type | Ball |
| Colour | Teal |
| Frame | Size D63 |
| Current | 1.4 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Horsepower | 0.18 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Height | 185 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Material | Aluminium |
| Mounting Method | Flange |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Shaft Size | 11 mm |
| Speed | 1400 rpm |
| Temperature | <80 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Torque Rating | 230 Nm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!