Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.55kW 1Ph 240V 80 Frame Foot Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
TEO031/E0.55BE4
|
|---|---|
| Brand |
Teco
|
| Range Name |
BEGY Rolled Steel Metric
|
| Product Type |
Motors SCIM
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 031/E0.55BE4 |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Frame | Size BEGY-80 |
| Current | 4.3 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Horsepower | 0.55 kW |
| IP Rating | IP44 |
| Height | 205 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Method | Foot |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 19 mm |
| Speed | 1425 rpm |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Torque Rating | 3.7 Nm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!