Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 6P 1.5kW 3Ph 380/415V Shaft 28mm D100L Frame Flange Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
TEO012/H01.5DD6R
|
|---|---|
| Brand |
Teco
|
| Range Name |
Max E3 Mining
|
| Product Type |
Motors SCIM Mine Spec
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 012/H01.5DD6R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 3.40 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 84 at 100% Load |
| Frame | Size D100L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Mounting Method | Flange |
| Horsepower | 2 kW |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Output | 1.5 kW |
| Power Factor | 73 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 28 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 950 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 15.1 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!