Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 2P 75kW 3Ph 415V Shaft 60mm D250MA Frame Foot Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
TEO006/0075D2S
|
|---|---|
| Brand |
Teco
|
| Range Name |
Max E3 Premium
|
| Product Type |
Motors Premium HE
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 006/0075D2S |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Colour | Blue |
| Frame | Size D250MA |
| Current | 119 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Horsepower | 75 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Height | 595 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Method | Foot |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Bi Directional |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Shaft Size | 60 mm |
| Speed | 2960 rpm |
| Temperature | ?80 deg C |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Torque Rating | 242 Nm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!