TE Sensors Pressure Sensor 25 bar 2 NC IP54
Description
Key Specifications
| SKU |
TEMXMPA25B2131
|
|---|---|
| Brand |
TE Sensors
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XMPA25B2131 |
| Actuator Material | Nitrile Diapharm |
| Contact Configuration | 2 Normally Closed |
| Cable Entry | Pg 13.5 |
| Depth | 98 mm |
| Differential Pressure Range | 3.4-20 bar |
| Height | 126 mm |
| Housing Material | Zinc Alloy |
| Operating Mode | Adjustable Differential |
| IP Rating | IP54 |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Operating Pressure Range | 25 bar |
| Sensor Type | Electromechanical |
| Width | 57 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!