TE Sensors Limit Switch 240VAC/125VDC 1NO-1NC Snap
Description
Key Specifications
| SKU |
TEMXCKVR54D1H29
|
|---|---|
| Brand |
TE Sensors
|
| Product Type |
Limit Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XCKVR54D1H29 |
| Actuator Type | Rod Lever Metal |
| Body Material | Plastic |
| Depth | 57 mm |
| Contact Configuration | 1NO+1NC Snap Action |
| Cable Size | 7-13 mm Outer Diameter |
| Height | 200 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Operating Cycles | 1000000 Mechanical Cycles |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Please Note | 4 Pole |
| Voltage | 240 Volt AC / 125 Volt DC |
| Terminal Connection | Screw/Clamp |
| Width | 200 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!