TE Sensors Limit Switch 240VAC/250VDC 1NO-1NC Snap
Description
Key Specifications
| SKU |
TEMXCKJ167H29
|
|---|---|
| Brand |
TE Sensors
|
| Product Type |
Limit Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XCKJ167H29 |
| Body Material | Zamak |
| Actuator Type | Spring Return Roller Plunger Metal |
| Contact Configuration | 1NO+1NC Snap Action |
| Cable Size | 7-13 mm Outer Diameter |
| Depth | 44 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Height | 77 mm |
| Please Note | 2 Pole |
| Operating Cycles | 5000000 Electrical/25000000 Mechanical Cycles |
| Temperature | -25 to 70 deg C |
| Terminal Connection | Screw/Clamp |
| Voltage | 240 Volt AC / 250 Volt DC |
| Width | 40 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!