Area Light 40W Type 3M Beam Angle Solar
Description
Key Specifications
| SKU |
TEKSP-40DT3M
|
|---|---|
| Brand |
Teknik Lighting
|
| Range Name |
Pathfinder
|
| Product Type |
Solar Area Light
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SP-40DT3M |
| Battery Type | LFP |
| Charge Time | <6 hrs |
| Colour Temperature | 5700K |
| Depth | 392 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Lumens | 7000 lm |
| Mounting Method | Pole |
| Temperature | -10 to 55 deg C |
| Wattage | 40 Watt |
| Width | 346 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!