Spot Light 2X12W 120D Beam Angle White
Description
Key Specifications
| SKU |
TEKFF-2-24S120-W
|
|---|---|
| Brand |
Teknik Lighting
|
| Range Name |
Flexi
|
| Product Type |
LED Spots & Floods
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 12 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FF-2-24S120-W |
| Beam Angle | 120 deg |
| Average Lamp Life | >=30000 hrs |
| Colour | White |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Diameter | 114 mm |
| CRI | >80 |
| Height | 58 mm |
| Input Voltage | 220-240 Volt AC |
| IP Rating | IP54 |
| Lumens | 2000 lm |
| Light Source | LED |
| Material | Cast Aluminium with Polycarbonate Base |
| Mounting Method | Wall/Ceiling |
| Please Note | Head Diameter: 76 mm/Head Height: 99 mm |
| Wattage | 24 Watt |
| Temperature | -20 to 40 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!