Spot Light 1X12W 120D Beam Angle Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9351426006185
|
|---|---|
| SKU |
TEKFF-1-12S120-B
|
| Brand |
Teknik Lighting
|
| Range Name |
Flexi
|
| Product Type |
LED Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 20 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FF-1-12S120-B |
| Mounting Type | Wall/Ceiling |
| Power Factor | >0.55 |
| Temperature | 20 to 40 deg C |
| Wattage | 12 Watt |
| Width | 114 mm |
| Average Lamp Life | >=30000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| CRI | >80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate Base |
| Height | 58 mm |
| Input Voltage | 220-240 Volt |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| IP Rating | IP54 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1000 lm |
| Material | Cast Aluminium |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!