Downlight 8W 90mm Tri-Colour IC-4 Flush
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9351426004686
|
|---|---|
| SKU |
TEKDS-35-8S120-F
|
| Brand |
Teknik Lighting
|
| Range Name |
Solshift
|
| Product Type |
LED Downlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 30 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DS-35-8S120-F |
| Average Lamp Life | 40000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour Temperature | 3000/4000/5700K |
| Cut-Out Diameter | 90 mm |
| CRI | >80 |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 61 mm |
| Input Frequency | 50/60 Hz |
| Input Voltage | 200-277 Volt AC |
| IP Rating | IP44 IC-4 |
| Lumens | 700/820 lm |
| Light Source | LED |
| Material | Aluminium/Plastic |
| Power Factor | >0.93 |
| Temperature | -20 to 45 deg C |
| Wattage | 8 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!