Schneider Harmony ZB4 Illuminated Double-Headed Pushbutton Head w/Pilot Light Rectangular 22mm Spring Return Chrome Meta
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389119043779
|
|---|---|
| SKU |
TEEZB4BW7L3741
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Harmony Style 4
|
| Product Type |
Pushbutton Heads
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ZB4BW7L3741 |
| Bezel Material | Chromium Plated Metal |
| Colour | Green/Red |
| Depth | 30 mm |
| Height | 50 mm |
| Head Type | Standard |
| IP Rating | IP66/69/69K |
| Mounting Method | Panel |
| Operator Action | Spring Return |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Profile | 1 Flush/1 Projecting Pushbuttons/1 Central Pilot Light |
| Size | 22 mm |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp/Plug-in/Printed Circuit Board/Faston |
| Tightening Torque | 0.6 Nm |
| Width | 30 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!