Schneider Zelio Modular Timing Relay 8A 0.05sec-300hr 1CO Multi-Function 24-240VAC/DC
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606480792434
|
|---|---|
| SKU |
TEERE22R1MYMR
|
| Brand |
Schneider
|
| Product Type |
Timing Relays
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RE22R1MYMR |
| Conductor Size | 20-12 AWG/20-14 AWG/24-14 AWG/24-16 AWG |
| Contact Configuration | 1 Changeover |
| Depth | 73 mm |
| IP Rating | IP40 (Housing)/50 (Front Face)/20 (Terminals) |
| Current | 8 Amp |
| Height | 90 mm |
| Control Type | Rotary Knob |
| Operating Cycles | 10000000 Cycles |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Power Rating | 1.5 Watt at 240 Volt DC |
| Terminal Connection | Screw |
| Timing Function | Multifunction |
| Timing Range | 0.05 Seconds-300 Hours |
| Voltage | 24-240 Volt AC/DC |
| Width | 22.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!