Schneider Contactor General Purpose DC Operated 3 Pole 2.2kW 6A AC3 20A AC1 24VDC 1NO Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389110363227
|
|---|---|
| SKU |
TEELP1-K0610BD
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
TeSys Model K
|
| Product Type |
Contactors General
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LP1K0610BD |
| AC1 Rating (Amps) | 20 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 6 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 2.2 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC |
| Depth | 57 mm |
| Height | 58 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Operating Time | 30-40 ms/10 ms |
| Temperature | -50 to 80 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 45 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!