Schneider Contactor Reversing 3 Pole 4kW 9A 20/16A 24V 2NO Auxiliary DIN Rail/Plate Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389110492286
|
|---|---|
| SKU |
TEELC2-K0910B7
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
TeSys Model K
|
| Product Type |
Contactors Reversing
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC2K0910B7 |
| AC1 Rating (Amps) | 20/16 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 9 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 4 kW |
| Contact Configuration | 2 Normally Opened Aux |
| Depth | 57 mm |
| Height | 58 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt AC |
| Operating Time | 10-20 ms Closing/10-20 ms Opening |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 90 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!