Schneider Contactor General Purpose AC Operated 3 Pole 3kW 6A AC3 20A AC1 400-415V 1NO Auxiliary DIN Rail/Plate Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389110487640
|
|---|---|
| SKU |
TEELC1-K0610N7
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
TeSys Model K
|
| Product Type |
Contactors General
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1K0610N7 |
| AC1 Rating (Amps) | 20 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 6 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 3 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC |
| Depth | 57 mm |
| Height | 58 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 400-415 Volt AC |
| Operating Time | 10-20 ms Coil De-Energisation |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 45 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!