Schneider Contactor Control Relay Switching 2 Pole 10A 24VDC 1NO-1NC DIN Rail/Plate Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389110564235
|
|---|---|
| SKU |
TEECA3SK11BD
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
TeSys Model SK
|
| Product Type |
Contactors Switching
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CA3SK11BD |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| AC15 Rating | 10 Amp 240 Volt |
| Height | 56 mm |
| Depth | 55.5 mm |
| IP Rating | IP2x |
| Mounting Method | DIN Rail/Base |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Time | 4-6 8-12 ms NO/6-8 10-18 NC |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 27 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!