Schneider Altistart 01 Soft Starter Asynchronous Motor 1.1-4kW 9A 110-480V
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3389110667158
|
|---|---|
| SKU |
TEEATS01N109FT
|
| Brand |
Schneider
|
| Product Type |
Motor Starters Soft Start
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ATS01N109FT |
| Control Voltage | 110 Volt AC/24 Volt AC/DC |
| Current | 9 Amp |
| Depth | 131mm |
| Height | 124mm |
| IP Rating | IP20 |
| Phase | 1 Phase |
| Supply Voltage | 110-480 Volt |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Wattage | 1.1/4 kW |
| Width | 45mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!