SMA Sunny Tripower Solar Inverter 2 MPPT Three Phase 8kW TS4 & RS485 Communications
Description
Key Specifications
| SKU |
SSTSTP8.0-3AV-40
|
|---|---|
| Brand |
SMA
|
| Range Name |
Sunny Tripower
|
| Product Type |
Inverters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | STP8.0-3AV-40 |
| AC Max. Apparent Power | 8000 VA |
| AC Operating Frequency | 50 Hz |
| AC Nominal Voltage | 220-415 Volt-3/N/PE |
| AC Operating Voltage | 180-280 Volt |
| AC Output Current | 3 x 12.1 Amp |
| AC Output Power | 8 kW |
| Connection Type | SUNCLIX/AC Connector |
| Climate Category | 4K4H |
| Communication Port | WLAN/Ethernet/RS485 |
| Cooling Method | Convection |
| DC Input Power | 15000 Watt |
| DC Input Voltage | 1000 Volt |
| DC Nominal Voltage | 580 Volt |
| DC Max. Input Current | 20-12 Amp |
| DC MPPT Voltage Range | 260-800 Volt |
| DC Start-up Voltage | 150 Volt |
| Depth | 176 mm |
| Height | 497 mm |
| Display Type | Smartphone/Tablet/Laptop |
| IP Rating | IP65 |
| Efficiency | 98.30% |
| European Weighted Efficiency | 97.70% |
| Power Factor | 1/Adjustable-0.8 Overexcited to 0.8 Underexcited |
| Noise Level | 30 dBA |
| Number of MPPTs | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 60 deg C |
| Phase | 3 Phase |
| Relative Humidity | 100% |
| Topology | Transformerless |
| Width | 460 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!