Ginlong/Solis RHI 6000W PV Hybrid Inverter 3 Phase 2MPPT Buit-in DC WIFI Included
Description
Key Specifications
| SKU |
SOLRHI-3P6K-HVES-5G
|
|---|---|
| Brand |
Solis
|
| Range Name |
Inverter
|
| Product Type |
Hybrid Inverters
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RHI-3P6K-HVES-5G |
| AC Max. Apparent Power | 6 kVA |
| AC Nominal Voltage | 400 Volt 3/N/PE |
| AC Operating Frequency | 50 Hz |
| AC Output Power | 6 kW |
| AC Output Current | 10 Amp Grid / 8.7 Amp Back-Up |
| Battery | 160-600 Volt Lithium-Ion |
| Communication Port | RS485 Optional: Wi-Fi / GPRS |
| Connection Type | DC: MC4 / AC: Quick Connection Plug |
| Cooling Method | Natural Convection |
| DC Input Power | 9.6 kW |
| DC Max. Input Current | 13 Amp |
| DC Input Voltage | 1000 Volt |
| DC MPPT Voltage Range | 200-850 Volt |
| DC Nominal Voltage | 600 Volt |
| DC Start-up Voltage | 160 Volt |
| DC Switch | Integrated |
| Depth | 185 mm |
| Display Type | LCD |
| Efficiency | 98.40% |
| Height | 455 mm |
| IP Rating | IP65 |
| European Weighted Efficiency | 97.70% |
| Max. Operating Altitude | 4000 mtr |
| MPPT Efficiency | 99.90% |
| Number of MPPTs | 2 |
| Operating Temperature | -25 to 60 deg C |
| Phase | 3 Phase |
| Power Factor | >0.99 (0.8 Leading-0.8 Lagging) |
| Relative Humidity | 0-100% |
| Topology | Non-isolated |
| Total Harmonic Distortion | <2% |
| Width | 535 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!