Siemens Protoflex EMC Flexible Cable VSD/EMC Screened UV Stabilised 3 Core & 3 Earth 10mm 0.6/1kV PVC Clear Orange
Description
Key Specifications
| SKU |
SIE5EMV4100
|
|---|---|
| Brand |
Siemens
|
| Product Type |
VSD/EMC Cable UV Stabilised
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5EMV4100 |
| Bend Radius | Static 158 mm/Flexible 186 mm |
| Conductor Size | 10 mm |
| Earth Conductor Size | 1.5 mm |
| Number of Cores | 3 Core + 3 Earth |
| Overall Diameter | 19 mm |
| Screen Material | Tinned Copper Braid |
| Sheath Colour | Clear/Orange |
| Sheath Material | PVC |
| Standards | AS/NZS 3008.1.1:2017 |
| Stranding | 80/0.4 mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!