Siemens Sinotherm Flexible Cable High Temperature 180 deg C 3 Core & Earth 0.75mm Copper 300/500V Silicon
Description
Key Specifications
| SKU |
SIE5DR5428-4
|
|---|---|
| Brand |
Siemens
|
| Range Name |
Sinotherm
|
| Product Type |
Flexible Cable High Temperature
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5DR5428-4 |
| Bend Radius | Static 31.2 mm - Flexible 39 mm |
| Conductor Size | 0.75 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Brown/Green/Yellow |
| Insulation Material | Silicon |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 7.8 mm |
| Standards | AS/NZS 5000.1 AS/NZS 1125 |
| Stranding | 24/0.2 mm |
| Temperature | -55 to 180 deg C |
| Voltage | 300-500 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!