Siemens 6mm 1 Core High Temperature Flexible Wire Silicone Rubber
Description
Key Specifications
| SKU |
SIE5DR3517
|
|---|---|
| Brand |
Siemens
|
| Range Name |
Sinotherm
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5DR3517 |
| Bend Radius | Static 23.2 mm - Flexible 29 mm |
| Conductor Size | 6 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Insulation Material | Silicone Rubber |
| Number of Cores | 1 Core |
| Overall Diameter | 5.8 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 |
| Stranding | 54/0.3 mm |
| Temperature | -55 to 180 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!