Siemens Mining MSR Data Signal and Control Cable 5 Pair 2 Core 1mm Copper 250/250V Polyethylene/CPE
Description
Key Specifications
| SKU |
SIE5DM4996
|
|---|---|
| Brand |
Siemens
|
| Product Type |
Data Signal and Control Cable
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5DM4996 |
| Bend Radius | Static 69.2 mm Flexible 86.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Copper |
| Core Colours | Black Sequential Numerals |
| Conductor Size | 1 mm |
| Insulation Material | Polyethylene |
| Number of Cores | 2 Core |
| Number of Pairs | 5 Pair |
| Overall Diameter | 17.3 mm |
| Screen Material | Copper Braid |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | CPE |
| Stranding | 32/0.2 mm |
| Tensile Strength | 15 N/ mm |
| Voltage | 250 Volt |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C/ Flexible -25 to 80 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!