Siemens Protomont XHD Flexible Mining Cable Extra Heavy Duty 2 Core 1.5sq-m Copper 0.6/1kV R-EP-90/PCP Black
Description
Key Specifications
| SKU |
SIE5DL4052
|
|---|---|
| Brand |
Siemens
|
| Range Name |
Protomont
|
| Product Type |
Mining Cable Extra Heavy Duty
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 500 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | 5DL4052 |
| Bend Radius | Static 49.2 mm Flexible 61.5 mm |
| Conductor Type | Stranded Tinned Copper |
| Conductor Size | 1.5 mm |
| Insulation Material | R-EP-90 Elastomer |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 12.3 mm |
| Sheath Colour | Black |
| Screen Format | Overall Screened |
| Sheath Material | Heavy Duty PCP |
| Standards | AS/NZS 3008.1.1:2017 |
| Stranding | 30/0.25 mm |
| Tensile Strength | 15 N/ mm |
| Voltage | 0.6-1 kV |
| Temperature | Static -40 to 80 deg C/ Flexible -25 to 80 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!