Sick Photoelectric Switch Proximity Sensing Background Suppression Terminal w/M16 Gland Metal/Die Cast Zinc 20-250VAC/DC
Description
Key Specifications
| SKU |
SICWT24-2R240
|
|---|---|
| Brand |
Sick
|
| Product Type |
Proximity Sensors
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 1017854 |
| Depth | 65 mm |
| Height | 87.5 mm |
| IP Rating | IP67 |
| Light Source | LED |
| Material | Metal/Die-Cast Zinc |
| Operating Voltage | 20-250 Volt AC/DC |
| Output Function | Change Over Contact/Light-On/Dark-On |
| Response Time | <=10 ms |
| Sensing Method | Background Suppression |
| Sensing Range | 100-1200 mm |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Shape | Rectangular |
| Terminal Connection | Terminal With M16 Gland |
| Width | 27 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!