Schneider Rail Terminal Block Fused Screwed 2 Wire 1 Level 4mm Black Polyamide 66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606480532337
|
|---|---|
| SKU |
SHNNSYTRV42SF5
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Linergy
|
| Product Type |
Rail Terminal Blocks
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | NSYTRV42SF5 |
| Colour | Black |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Current Rating | 6.3 Amp |
| Depth | 8.2 mm |
| Height | 72.5 mm |
| Flammability | UL94 V0 |
| Insulation Material | Polyamide 66 |
| Mounting Method | Clip On |
| Number of Conductors | 2 |
| Number of Connection Points | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Temperature | -40 to 130 deg C |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 0.5-0.8 Nm |
| Voltage Rating | 600 Volt |
| Width | 56.5 mm |
| Wire Entry Orientation | Side |
| Wire Strip Length | 8 mm |
| Wiring Format | 2 Conductor Through/5x20 mm Fuse Screw |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!