Schneider Rotary Selector Actuator Only 2 Position Plastic Body Non Illuminated Stayput/Maintained Black 22mm
Description
Key Specifications
| SKU |
SHNMXB5AD21
|
|---|---|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Harmony Style 5
|
| Product Type |
Selector Actuators Rotary
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | MXB5AD21 |
| Bezel Material | Dark Grey Plastic |
| Colour | Black |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened |
| Contact Material | Silver Alloy (Ag/Ni) |
| Depth | 70 mm |
| Head Type | Standard |
| Height | 42 mm |
| IP Rating | IP66/69/69K |
| Mounting Diameter | 22.5 mm |
| Mounting Method | Panel |
| NEMA Rating | NEMA 13/4X |
| Number of Positions | 2 at 90 deg |
| Operating Cycles | 1000000 Cycles |
| Operator Action | Stayput/Maintained |
| Operator Type | Standard Handle |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Tightening Torque | 0.8-1.2 Nm |
| Terminal Connection | Screw Clamp/Plug-in/Printed Circuit Board/Faston |
| Width | 30 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!