Schneider Socket Outlet Surface Mounting Weatherproof 3Ph 20A 500V 5 Pin Round Grey IP66
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9311554782962
|
|---|---|
| SKU |
SHNEY56SO520
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Easy56
|
| Product Type |
Socket Outlets
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | EY56SO520 |
| Colour | Grey |
| Current | 20 Amp AC1 |
| Depth | 101 mm |
| Connection Type | Screw |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 101 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Phase | 3 Phase |
| Pin Configuration | 5 Pin Round (3 + Neutral + Earth) |
| Temperature | -25 to 75 deg C |
| Terminal Capacity | 2.5-6 mm |
| Voltage | 500 Volt |
| Width | 101 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!