Schneider Soft Starter 3 Phase 18.5kW 208-600V 32A
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606486948613
|
|---|---|
| SKU |
SHNATS430D32S6
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Altivar 430
|
| Product Type |
Motor Starters Soft Start
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ATS430D32S6 |
| Control Voltage | 110-230 Volt AC |
| Current | 32 Amp |
| Depth | 169 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 273 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Phase | 3 Phase |
| Supply Voltage | 208-600 Volt |
| Starting Modes | Start With Torque Control |
| Temperature | -25 to 40 deg C / 40 to 60 deg C |
| Wattage | 18.5 kW |
| Width | 130 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!