Schneider Acti 9 Residual Current Circuit Breaker 10 kA 4P 40 Amp 30 mA IP40/20 White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606489502706
|
|---|---|
| SKU |
SHNA9Z61440
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Acti 9
|
| Product Type |
Residual Current Circuit Breakers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9Z61440 |
| Depth | 79 mm |
| Current | 40 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Electrical Life | 15000 Cycles |
| IP Rating | IP20/40 |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| Height | 88 mm |
| Mechanical Durability | 20000 Cycles |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Temperature | 25 to 60 deg C |
| Tightening Torque | 3.5 Nm |
| Trip Sensitivity | 30 mA |
| Voltage | 400 Volt |
| Width | 72 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!