Schneider Mains Isolating Switch 1P 63A 240VAC Front Wiring 1 Module DIN Rail Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606480531385
|
|---|---|
| SKU |
SHNA9S66163
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Acti 9 iSW
|
| Product Type |
Mains Switches
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9S66163 |
| Colour | White |
| Connection Type | Front Wiring |
| Current | 63 Amp |
| Dimensions | 85 mm Height x 73 mm Depth |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 240 Volt |
| Temperature | 25 to 60 deg C |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!