Schneider Miniature Circuit Breaker D Curve 25Amp 10kA 1Pole 1Module DIN 35mm Rail Mount
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
3606480515231
|
|---|---|
| SKU |
SHNA9F55125
|
| Brand |
Schneider
|
| Range Name |
Acti 9 iC60H
|
| Product Type |
Mini Circuit Breakers
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | A9F55125 |
| Actuator Type | Toggle |
| Cable Size | 1-25 sq-mm Flexible / Rigid |
| Colour | White |
| Current | 25 Amp |
| Depth | 78.5 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 85 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Temperature | 35 to 70 deg C |
| Terminal Type | Single |
| Tightening Torque | 2 Nm |
| Voltage | 240 Volt |
| Width | 18 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!