Sheffield Alpha Gold Series Cuttting Disc Metal 100x1mm Stainless Steel 10 Pack
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9342386064872
|
|---|---|
| SKU |
SHFCGCDGX10010
|
| Brand |
Sheffield
|
| Range Name |
Stainless Gold Series II
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 23131500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CGCDGX10010 |
| Applicable Materials | Stainless Steel/Inox |
| Bore Size | 16 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Speed | 15300 rpm |
| Please Note | 10 Pack |
| Wheel Diameter | 100 mm |
| Product Type | simple |
| Wheel Thickness | 1 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!