S-Tech Bunker Light LED 20W 100-240V Round 1800-2000lm Frost Polycarbonate Warm White Aluminum Black Ceiling/Wall Mount
Description
Key Specifications
| SKU |
SHDWL-BH20-3C-B
|
|---|---|
| Brand |
S-Tech
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | WL-BH20-3C-B |
| Average Lamp Life | >40000 hrs |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 3000/4000/5000K |
| CRI | >=80 |
| Diameter | 275 mm |
| Diffuser Type | Frosted Polycarbonate |
| Height | 80 mm |
| Input Voltage | 100-240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Shape | Round |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1800/2000 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Type | Ceiling/Wall |
| Temperature | 20 to 45 deg C |
| Wattage | 20 Watt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!