Sungrow High Voltage Battery Kit 9.6kWh Lithium Iron Phosphate 192V IP55 W/3 Module 10Years 545mm 625mm 330mm 114kg
Description
Key Specifications
| SKU |
SGWBATTERY9.6KWH
|
|---|---|
| Brand |
Sungrow
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | BATTERY9.6KWH |
| Ambient Temperature | Charge: 0-50 deg C/Discharge:-30 to 50 deg C |
| Capacity (kWh) | 9.6 kWh |
| Certifications | CE / CEC / IEC 62619 / IEC 62040 / UN38.3 / VDE 2510-50 |
| Chemistry | Lithium Iron Phosphate |
| Depth | 330 mm |
| Height | 545 mm |
| Item Weight | 114 kg |
| IP Rating | IP55 |
| Please Note | With 3 Modules |
| Warranty | 10 Years |
| Width | 625 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!