Serveredge UTP Network Cable Cat6 Ultra Slim RJ45-RJ45 28AWG LSZH Blue 2m
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9350784011008
|
|---|---|
| SKU |
SEVC6S-02BLU
|
| Brand |
Serveredge
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 43223300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | C6S-02BLU |
| Conductor Material | Copper |
| Conductor Size | 28 AWG |
| Connector B | RJ45 |
| Connector A | RJ45 |
| Contact Material | Gold Plated |
| Cord Length | 2 mtr |
| Dielectric Strength | 500 Volt AC 1 mins |
| Insulation Diameter | 0.2 mm |
| Frequency Bandwidth | 250 MHz |
| Insulation Material | HDPE |
| Outside Diameter | 3.8 mm +/-0.15 mm |
| Pair Count | 4 Pair |
| Plug DC Resistance | #26: 93.8 Ohm/km |
| Sheath Colour | Blue |
| Sheath Material | LSZH |
| Wiring Scheme | T568A |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!