SAL LED Batten Weatherproof 42W 240V 4370/4990/4720lm IP65 LED Polycarbonate 3000 / 4000 / 6000K 80CRI Dimmable 120deg
Description
Key Specifications
| SKU |
SALSL9726/40TC/DALI
|
|---|---|
| Brand |
SAL
|
| Product Type |
LED Weatherproof
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SL9726/40TC/DALI |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour | Grey |
| Colour Temperature | 3000 / 4000 / 6000K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 77 mm |
| Impact Rating | IK08 |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 4370 / 4990 / 4720 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Surface |
| Wattage | 42 Watt |
| Width | 118 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!