SAL Garden Path Spike COB LED 6W 12V 3K 400lm Black
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328623083011
|
|---|---|
| SKU |
SALSL7266WW/BK
|
| Brand |
SAL
|
| Range Name |
Mini Spike
|
| Product Type |
Garden Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SL7266WW/BK |
| Colour Designation | Warm White/Cool White/Daylight |
| Colour | Black |
| Beam Angle | 30 deg |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI | 80 |
| Diameter | 72 mm |
| Dimmable | Non-Maintained |
| Finish | Powder Coated |
| Height | 257 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Shape | Round |
| Input Voltage | 12 Volt AC/DC |
| Light Source | COB LED Chip |
| Lumens | 400 lm |
| Material | Die-Cast Aluminium |
| Mounting Method | Surface |
| Please Note | Weatherproof |
| Temperature | 40 deg C |
| Spike Length | 168 mm |
| Wattage | 6 Watt |
| Width | 72 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!