SAL Luminaire Oyster Surface Mount SMD LED 24W 240V 6K 2000lm Opal Polycarbonate Warm White Polycarbonate White Ceiling
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328623105126
|
|---|---|
| SKU |
SALSL2106/40TC
|
| Brand |
SAL
|
| Range Name |
Benny
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SL2106/40TC |
| Average Lamp Life | 51000 hrs Calculated/>36000 hrs Reported |
| Beam Angle | 120 deg |
| Colour Temperature | 3000/4000/6000K |
| Colour | White |
| CRI | 80 |
| Colour Designation | Warm White/Cool White/Daylight |
| Diameter | 350 mm |
| Diffuser Type | Opal Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 81 mm |
| Input Voltage | 240 Volt AC |
| Input Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP65 |
| Light Source | SMD LED Chip |
| Lumens | 2000 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Wall/Ceiling |
| Power Factor | 0.9 |
| Please Note | Indoor |
| Temperature | 40 deg C |
| Wattage | 24 Watt |
| Width | 350 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!