SAL Twin Flood SMD LED 20W 240V 5K 1600lm Opal Polycarbonate Daylight Integral LED Driver Polycarbonate Base Black240mm
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9328623105492
|
|---|---|
| SKU |
SALSE7060NDL/BK
|
| Brand |
SAL
|
| Range Name |
StarGem II
|
| Product Type |
Floodlights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SE7060NDL/BK |
| Mounting Type | Wall |
| Temperature | 40 deg C |
| Wattage | 20 Watt |
| Width | 165 mm |
| Beam Angle | 100 deg |
| Colour | Black |
| Colour Designation | Daylight |
| Colour Temperature | 5000K |
| Control Gear | Integral LED |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Opal Polycarbonate |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 120 mm |
| Input Voltage | 240 Volt |
| IP Rating | IP54 |
| Light Source | LED |
| Lumens | 1600 lm |
| Material | Polycarbonate Base |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!