SAL Commercial Grandlux Emergency LED Light Non-Dimmable Vandal Proof 25W 4000K 2700lm IP66 680x130x95.5mm
Description
Key Specifications
| SKU |
SACCGX062540NEM
|
|---|---|
| Brand |
SAL Commercial
|
| Range Name |
Grandlux
|
| Product Type |
Emergency Lights
|
Technical Specifications
Additional Information
| Standard Pack Size | 1 |
|---|---|
| UNSPSC Class | 39111700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | CGX062540NEM |
| Average Lamp Life | >50000 hrs |
| Battery Type | LFP |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 80 |
| Diffuser Type | Opal |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Height | 95.5 mm |
| Impact Rating | IK10 |
| IP Rating | IP66 |
| Lumens | 2700 lm |
| Material | Aluminium |
| Temperature | -30 to 50 deg C |
| Wattage | 25 Watt |
| Width | 130 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!