Sprecher+Schuh Fused Terminal Block Screwed 4mm Black 1 Level
Description
Key Specifications
| SKU |
S&SV7-H5
|
|---|---|
| Brand |
Sprecher+Schuh
|
| Range Name |
V7-W
|
| Product Type |
Rail Terminal Blocks
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | V7H5 |
| Colour | Black |
| Conductor Size | 4.0mm |
| Current Rating | 12 Amp |
| Depth | 9.1 mm |
| Height | 81.3 mm |
| Flammability | UL94 V0 |
| Marking Position | Terminal |
| Mounting Method | Rail |
| Number of Conductors | 1 |
| Number of Connection Points | 1 |
| Number of Levels | 1 |
| Terminal Type | Screw |
| Tightening Torque | 0.8 Nm |
| Voltage Rating | 500 Volt |
| Width | 47 mm |
| Wire Strip Length | 9.7 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!