Red Professional Smoke Alarms Smoke Alarm 220-240V 3V Lithium Photoelectric 85dB Ceiling/Surface/Wall White 433.92MHz
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9358418000718
|
|---|---|
| SKU |
RSARSDUALP
|
| Brand |
Red Professional Smoke Alarms
|
| Product Type |
Smoke Alarms
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46191500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | RSDUALP |
| Battery Type | Lithium Batteries |
| Control Type | Button (Test/Hush Function) |
| Colour | White |
| Coverage | 30 mtr Indoor Area / 100 mtr Free Field / 40 Piece |
| Dimensions | 140 mm Diameter x 49 mm Height |
| Frequency | 433.92 MHz |
| Humidity | 5-95% RH |
| Mounting Method | Ceiling / Surface / Wall |
| Sensor Type | Photoelectric |
| Temperature | 0-45 deg C |
| Sound Level | 85 dB at 3 mtr |
| Terminal Type | Screw |
| Voltage | 220-240 Volt AC |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!