Rinnai 7 kW Cooling 7.8 kW Heating 10.5A Cooling 10.8A Heating R32
Description
Key Specifications
| SKU |
RINHSNRP70B
|
|---|---|
| Brand |
Rinnai
|
| Range Name |
PB SERIES
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101700 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | HSNRP70B |
| Cooling Air Flow Rate | 382-303-250-229-147 l/sec |
| Cooling Capacity | 7 kW |
| Heating Capacity | 7.8 kW |
| Indoor Dimensions | 337 mm Height x 1082 mm Width x 234 mm Depth |
| Outdoor Dimensions | 673 mm Height x 890 mm Width x 342 mm Depth |
| Power Supply | 220-240 Volt / 50 Hz / 1 Phase |
| Refrigerant Type | R32 |
| Sound Level | Pressure Level Indoor: 57.645/45/39/33.5/29.5 dBA / Pressure Level Outdoor: 61 dBA / Power Level Outdoor: 65 dBA |
| Please Note | Gold Guard PB |
| Temperature | -15 to 50 deg C Cool / -15 to 24 deg C Heat |
| Rated Current (Heating) | 10.8 Amp |
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!