Rheem Boiling Water Heater 10Litre 2.4kW 10Amp 50-1000kPa 1/2 in BSPM Stainless Steel White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9415898300070
|
|---|---|
| SKU |
RHE70210W-AU
|
| Brand |
Rheem
|
| Range Name |
Lazer
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101800 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 70210W-AU |
| Colour | White |
| Capacity | 10 Litre |
| Current | 10 Amp |
| Depth | 191 mm |
| Electrical Connections | 3 Pin Plug and Flex |
| Height | 615 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Min Water Pressure | 50 kPa |
| Plumbing Connections | 1/2 inch BSPM |
| Max Water Pressure | 1000 kPa |
| Product Type | simple |
| Weight Empty | 10 kg |
| Width | 334 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!