Revelair Ceiling Fan 52in 220-240VAC 50Hz 65W AC Motor 200rpm 4 Blades White
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318266504035
|
|---|---|
| SKU |
REVALBANY52WH
|
| Brand |
Revelair
|
| Product Type |
Ceiling Sweep Fans
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 40101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ALBANY52WH |
| Blade Material | ABS |
| Blade Colour | White |
| Air Flow Rate | 167.2 cu-m/min |
| Body Colour | White |
| Canopy Material | Metal |
| Body Material | Metal |
| Blade Pitch | 26 deg |
| Control Type | 3 Speed Wall |
| Fan Size | 52 inch |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 367 mm |
| Motor Speed | 200 rpm |
| Mounting Method | Ceiling |
| Motor Type | AC |
| Motor Wattage | 65 Watt |
| Voltage | 220-240 Volt |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!