PowerForce Metal Cable Gland Armoured General Purpose 22.1-26mm M25 x 1.5 IP66/68
Description
Key Specifications
| Barcode (EAN-13) |
9318266468290
|
|---|---|
| SKU |
REEPOWWGA256
|
| Brand |
PowerForce
|
| Range Name |
Type WGA
|
Technical Specifications
Additional Information
| Features |
|
|---|---|
| Standard Pack Size | 6 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | POWWGA256 |
| Body Material | Brass |
| Finish | Nickel Plated |
| IP Rating | IP66/68 |
| Max. Armour Wire | 1.6 mm |
| Max. Sheath OD | 26 mm |
| Max. Bedding OD | 18.75 mm |
| Min. Armour Wire | 1.25 mm |
| Min. Sheath OD | 22.1 mm |
| Protrusion Length | 47 mm |
| Thread Length | 14 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Width Across Corners | 40.7 mm |
| Thread Size | M25 x 1.5 mm |
Downloads
Have questions about the product?
Do you need more information? We are here to help. Click below to contact us now!